بی بی سی پرشین

اخبار مهم

فیلترشکن برای دسترسی به مطالب و برنامه‌های بی‌بی‌سی فارسی

دفتر آیت الله یوسف صانعی، یکی از مراجع منتقد ایران در گرگان مهر و موم شده و فشارها بر او ادامه یافته است، همزمان دو تشکل روحانی اصلاح طلب از آقای صانعی حمایت کرده اند.

وزیر خارجه فرانسه با رد ضرب الاجل اتمی توسط ایران، از خطر داخلی برای دولت ایران سخن گفته و یک مقام ایرانی پلیس فرانسه را به خشونت علیه مردم متهم کرده است.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، روز یکشنبه ۱۳ دی ۱۳۸۸ (۳ ژانویه ۲۰۱۰) در جلسه ای مشترک با تعدادی از نمایندگان مجلس این کشور، پیرامون لایحه هدفمند کردن یارانه ها به بحث و مذاکره پرداخته است.

در حالی که بازداشت فعالان سیاسی پس از حوادث روز عاشورا ادامه دارد، خبر می‌رسد که نهضت آزادی ایران در اثر فشار نهادهای امنیتی، فعالیت خود را متوقف کرده است.

بهمن احمدی امویی، از روزنامه نگاران بازداشت شده پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر در ایران، به تحمل ۷ سال و ۴ ماه حبس تعزیری و ۳۴ ضربه شلاق محکوم شد.

وزیر اطلاعات ایران از بازداشت خارجی هایی که در روز عاشورا "حرکت تبلیغی" و "جنگ روانی" را هدایت می کردند، خبر داد.

محمد محمدی ری شهری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در امور حج و زیارت گفته است که به دلیل مشغله کاری از آیت الله خامنه ای خواسته تا شخص دیگری را به عنوان جایگزین او در این سمت انتخاب کند.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، روز یکشنبه ۱۳ دی (۳ ژانویه) گفت: دستگاه قضا سیاسی نیست و با متهمان حوادث روز عاشورا شدید و قاطع اما در چهارچوب قانون برخورد خواهد شد.

در حالی که اکثر والدین در سراسر جهان تلاش می کنند تا فرزندان شان در کنار زبان مادری حتما زبان انگلیسی هم بیاموزند، کودکان بریتانیایی خود را آماده یادگیری زبان چینی می کنند.

آمریکا می گوید تدابیر امنیتی در مورد تمام مسافران عازم این کشور را افزایش داده و همچین مسافرانی را که از ۱۴ کشور از جمله ایران می آیند تفتیش بدنی کامل می کند.

سه متهم به قتل های سریالی زنان و تجاوز به عنف صبح دوشنبه ۱۴ دی ماه (۴ ژانویه) در زندانی در جنوب تهران، به دار آویخته شدند.

دولت آمریکا از تلاش خود برای تشدید تحریم ها علیه دولت ایران و سپاه پاسداران خبر داده، اما تاکید کرده که درب گفتگوها همچنان به روی ایران باز است.

در پی تعطیل سفارت خانه های آمریکا و بریتانیا در یمن در واکنش به ادامه تهدیدهای القاعده به حمله به منافع خارجیان، وزارت خارجه فرانسه اعلام کرده که سفارت این کشور در یمن بسته شده است.

پنجاه سال از آن شب سرد زمستانی گذشت. از آن شبی که تاریکی در خیالم شکل گرفت، شکل مهیبی که تا به امروز با من ماند و من همچنان چشم به راه او.

شبکه اجتماعی و دوستیابی BeautifulPeople.com عضویت پنج هزار تن از مشترکین این سایت اینترنتی را لغو کرده است چون سایر مشترکین شکایت کرده بودند که آنها در مقایسه با گذشته چاق تر شده اند.

معاون سیمای سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از ساخت نسخه ایرانی سریال پربیننده 'گمشده' خبر داد.

در پی بروز جنجال ها میان شهردار پیشین کابل و نهادهای قضایی بر سر فساد مالی در شهرداری، یونس نواندیش به عنوان شهردار جدید این شهر آغاز به کار کرد.

سازمان ملل متحد خواستار تغییرات جدی در ساختار کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان شده و هشدار داده است که تا اصلاحات وارد نشود، انتخابات پارلمانی این کشور شفاف نخواهد بود.

در نخستین مورد تلفات نظامیان خارجی در افغانستان در سال جدید، چهار نظامی آمریکایی و یک نظامی بریتانیایی در انفجارهایی در جنوب این کشور کشته شده اند.

متن کامل اخبار

فیلترشکن برای دسترسی به مطالب و برنامه‌های بی‌بی‌سی فارسی

فيلتر شکن برای تماشای برنامه های تلويزيون فارسی بی بی سی به صورت آنلاين

http://bit.ly/bbcpersianwmv

http://bit.ly/bbcpersianreal

فيلتر شکن برای تماشای برنامه های تلويزيون فارسی بی بی سی در ايران

http://bit.ly/bbcpersianflash

فيلتر شکن برای دسترسی به متن و تصاوير وبسايت فارسی بی بی سی

http://bit.ly/BBCpersianproxy

از دست ندهیدhttp://www.bbc.co.uk/go/wsy/pub/email/ft/-/persian/tv/2009/12/091224_bbcpersian_proxy.shtml

بالا ^^

فشارها بر آیت‌الله صانعی و حمایت‌ها از او ادامه دارد

همزمان با افزایش فشارها بر آیت الله یوسف صانعی، یکی از مراجع منتقد در ایران، دو تشکل روحانی اصلاح طلب این کشور از او حمایت کرده اند.

دو روز پس از آنکه رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اعلام کرد که آیت الله صانعی از نظر این تشکل فاقد صلاحیت های لازم برای مرجعیت است، از گرگان خبر می رسد که دفتر آقای صانعی در پی اعتراض مخالفان "کفن پوش" او، به دستور شورای تأمین استان مهروموم شده است.

سایت رسمی آقای صانعی در مورد این اقدام نوشته است: "تعطیل نمودن دفتر یک مرجع تقلید و قطع ارتباط مقلدان جهت پاسخگویی به مسائل شرعی و حلال و حرام الهی و بیان احکام اسلام، از سنت های سیئه کم نظیر -اگر نگوییم بی نظیر- در طول تاریخ شیعه است".

در این حال مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم و مجمع روحانیون مبارز که دو تشکل روحانی جناح اصلاح طلب ایران هستند از موضعگیری جامعه مدرسین حوزه علمیه قم (که به جناح اصولگرا نزدیک است) انتقاد کرده اند.

عواقب غیر قابل جبران برای حوزه

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم روز یکشنبه ۱۳ دی (۳ ژانویه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که رجوع شیعیان به مراجع تقلید به طور سنتی دارای یک "روند مردمی" بوده است و آقای صانعی سال ها است که رساله خود را منتشر کرده، بعثه به حج می فرستد، میان طلاب حوزه شهریه تقسیم می کند و به عنوان مرجع تقلید از سوی گروهی از شیعیان پذیرفته شده است.

این مجمع هشدار داده است که دخالت دادن "مسائل خارج از حوزه" و "جهتگیری های سیاسی" در امر مرجعیت، می تواند برای روحانیت شیعه و حوزه های علمیه "عواقب غیر قابل جبران" به بار آورد.

مجمع روحانیون مبارز هم که دبیرکل آن محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران است، با انتشار اطلاعیه ای، دانش فقهی آیت الله صانعی را مورد تأیید آیت الله روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران دانسته است.

در اطلاعیه مجمع روحانیون، سخنانی از آیت الله خمینی نقل شده که آقای صانعی در آن شخصی "عالم"، "برجسته" و دارای "معلومات" فقهی زیاد معرفی می شود.

مجمع روحانیون مبارز در اطلاعیه خود نوشته است که "عدالت و اخلاص" آقای صانعی مورد تأیید "عالمان برجسته" حوزه و مقلدان اوست و مقام مرجعیت با بیانیه یک گروه به او داده نشده که با بیانیه ای دیگر از او گرفته شود.

۹ فتوا

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم روز شنبه ۱۲ دی در نامه ای به امضای محمد یزدی اعلام کرده بود که آقای صانعی از نظر این جامعه دارای صلاحیت های لازم برای مرجعیت نیست.

پس از انتشار این نامه هم تعدادی از اعضای این جامعه در گفت و گو با خبرگزاری های داخلی ایران بر این نظر پافشاری کردند.

آقای یزدی گفت که تصمیم اعلام شده در مورد آقای صانعی نتیجه بررسی های یک ساله جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بوده است.

دیگر اعضای جامعه هم برخی نظرات فقهی آقای صانعی را "بدعت" یا "شاذ" (نادر) خواندند.

در نامه ای بدون امضاء که منابع خبری حامی دولت ایران از قول "جمعی از فضلا و اساتید حوزه علمیه قم" منتشر کرده اند، مشخصا به ۹ فتوای آیت الله صانعی به عنوان "فتاوی ضد اجماع و ناپخته" اشاره شده است.

تساوی دیه زن و مرد، قصاص مردی که زنی مسلمان را کشته باشد بدون نیاز به پرداخت نصف دیه یک مرد مسلمان به قاتل، منع ازدواج موقت برای مرد مسلمان متأهل که با همسرش زندگی می کند، محرم دانستن فرزندخواندگان به مرد و زنی که آنها را به فرزندی پذیرفته اند، مجاز دانستن دریافت بهره در قرض هایی که برای رفع نیاز نیست بلکه برای افزایش رونق فعالیت اقتصادی است، پاک دانستن پوست و چرم خارجی، تردید در جاری شدن حکم ارتداد در مورد کسانی که "آگاهانه" و "از روی تحقیق" دین خود را عوض کرده اند، ارث بردن غیر مسلمان از مسلمان و مشروط دانستن ازدواج مجدد مرد مسلمان به رضایت همسر اول فتواهایی است که در نامه مذکور "بدعت" دانسته شده است.

فشارها علیه مراجع تقلید و روحانیان سرشناس منتقد حکومت ایران در روزهای اخیر افزایش یافته و از جمله مسجد قبا، مرکز فعالیت آیت الله علی محمد دستغیب در شیراز به دستور شورای تأمین استان فارس مهروموم شده است.

از دست ندهیدhttp://www.bbc.co.uk/go/wsy/pub/email/ft/-/persian/iran/2010/01/100104_op_sanei_office_sealed_majma.shtml

بالا ^^

برنار کوشنر: دولت ایران با مخالفت مردم و روحانیون بلندپایه مواجه است

وزیر امور خارجه فرانسه اقدام ایران در تعیین ضرب الاجلی برای حل بحران هسته ای این کشور را رد کرده و از تشدید فشارهای داخلی بر دولت این کشور سخن گفته است.

روز دوشنبه، 4 ژانویه (14 دی)، برنار کوشنر، وزیر امور خارجه فرانسه، در یک مصاحبه رادیویی "حرکت اخیر دولت ایران" در تعیین ضرب الاجلی برای حل اختلاف بین المللی بر سر مشکل هسته ای این کشور را غیرقابل قبول دانسته است.

آقای کوشنر گفته است که "قرار نیست ما در مورد خواست هایی که آنها در نظر دارند بر ما تحمیل کنند تصمیم گیری کنیم."

وزیر امور خارجه فرانسه از تعلل دولت ایران در پذیرش پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی برای حل بحران هسته ای ابراز ناخرسندی کرد و گفت که "متاسفانه بازی دیپلماتیک قابل قبول نیست" هر چند افزود که کشورهای غربی همچنان به ادامه مذاکره با جمهوری اسلامی متعهد هستند.

اشاره وزیر امور خارجه فرانسه به اظهارات اخیر مقامات ایران در مورد مهلت یک ماه برای تامین سوخت مورد نیاز رآکتور اتمی تهران است.

روز شنبه این هفته، به نقل از منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران، گزارش شد که جمهوری اسلامی یک ضرب الاجل یکماهه برای کشورهای غربی تعیین کرده است تا در این مدت، به پیشنهاد ایران در مورد تامین سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران پاسخ بدهند.

به گفته آقای متکی، کشورهای غربی تا پایان ماه ژانویه فرصت دارند تا اورانیوم با غلظت 20 درصد را که برای سوخت رآکتور تهران لازم است تامین کنند و در غیر اینصورت، جمهوری اسلامی خود به غنی سازی اورانیوم موجود در داخل برای این منظور مبادرت خواهد کرد.

اظهارات آقای متکی واکنش نسبت به پایان مهلتی است که کشورهای 1+5 برای دریافت پاسخ ایران به پیشنهاد مبادله هفتاد و پنج درصد از اورانیوم غنی شده در داخل ایران با سوخت مورد نیاز نیروگاه تهران است.

ایران هنوز به این پیشنهاد، که توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی مطرح شد، پاسخی نداده در حالیکه کشورهای غربی با تعیین یک ضرب الاجل، از مقامات ایرانی خواسته بودند تا این پیشنهاد را بپذیرد.

این مهلت در پایان ماه دسامبر - پنجشنبه گذشته - بدون پاسخ قطعی ایران پایان یافت در حالیکه کشورهای غربی عضو گروه 1+5 هشدار داده بودند که در صورت عدم توافق ایران با این پیشنهاد، وضع تحریم های بین المللی بیشتر علیه دولت ایران را مورد بررسی قرار خواهند داد.

در همین زمینه، روز دوشنبه خبرگزاری مهر به نقل از محمد حسن ابوترابی، نایب رئیس اول مجلس، نوشت که "اولیتماتوم ایران به غرب و آژانس بین المللی انرژی اتمی جدی است" و مجلس از تصمیم دولت در مورد تولید اورانیوم با غلظت 20 درصد در صورت عدم تامین آن از خارج حمایت می کند.

نا آرامی ایران و 'نقض حقوق بشر در فرانسه'

وزیر امور خارجه فرانسه در مصاحبه رادیویی روز دوشنبه در مورد شرایط سیاسی داخلی ایران نیز به اظهار نظر پرداخت.

آقای کوشنر گفت که "روحانیون ارشد شیعه با مخالفت خود، از داخل باعث تزلزل در پایه های قدرت دولت ایران شده اند" و افزود که اکثر روحانیون بلندپایه شیعه با دولت کنونی ایران مخالفند و بنیادهای مذهبی آن را زیر سئوال می برند.

وی با اشاره به رویدادهای بعد از انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری و ادامه اعتراضات به اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد، گفت که "ما شاهدیم که اعتراضات مردمی بسیار مصمم، ایرانیانی که برخی از آنان افراد کاملا مذهبی هستند و همچنین مخالفت روحانیون شیعه، رژیم ایران را در معرض تهدید قرار داده است."

وزیر امور خارجه فرانسه در عین حال گفته است که نمی تواند پیش بینی کند که بحران کنونی در ایران به چه نتیجه ای منجر خواهد شد.

در پاسخ به این سئوال که آیا انتظار می رود دولت ایران ساقط شود، آقای کوشنر گفت که اظهار نظر در این زمینه در صلاحیت او نیست و افزود که نمایندگان گروه 1+5 به گفتگو با نمایندگان دولت ایران ادامه می دهند.

برنار کوشنر در عین حال گفت "ما در ایران شاهد سرکوب بسیار شدید هستیم و لازم است کسانی را که با گلوله، بازداشت و مجازات های سنگین از جمله اعدام در صدد پاسخ به معترضان غیر مسلح بر می آیند به شدت محکوم کنیم."

همزمان، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران آنچه را که "رفتار خشونت آمیز پلیس فرانسه با مردم" خوانده محکوم کرده و آن را "مغایر موازین حقوق بشری" دانسته است.

خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - به نقل از رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه، گفته است که رفتار پلیس فرانسه با مردم آن کشور از مصادیق صریح نقض فاحش حقوق مدنی، سیاسی و اجتماعی است و با تعهدات بین المللی فرانسه به عنوان عضو کنوانسیون های بین المللی حقق بشر مغایرت دارد.

آقای مهمانپرست موارد خاص برخورد پلیس فرانسه با مردم ا ین کشور را تشریح نکرد اما به نظر می رسد که اشاره او به نا آرامی هایی است که معمولا شهرهای عمده فرانسه در شب سال نو شاهد آن هستند و غالبا با تخریب اموال، به خصوص اتومبیل ها و بازداشت مرتکبین به این اقدامات همراه است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران دولت فرانسه را متهم کرد که به جای ریشه یابی نا آرامی ها، به برخورد پلیسی با آنها مبادرت می کند و افزود که "این عملکرد دولت فرانسه به شدت موجب نگرانی جمهوری اسلامی و جامعه بین المللی شده است."

نحوه برخورد نیروهای دولتی ایران با تظاهرات اعتراضی در ماه های اخیر با انتقادهایی از سوی کشورها و نهادهای مدافع حقوق بشر از جمله کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل مواجه شده اما مقامات ایرانی این انتقادها را رد کرده و کشورها و رسانه های خارجی را به سازماندهی اعتراضات مردم متهم ساخته اند.

از دست ندهیدhttp://www.bbc.co.uk/go/wsy/pub/email/ft/-/persian/iran/2010/01/100104_he_ir88_nuc_kouchner.shtml

بالا ^^

احمدی نژاد: هستی‌ام را برای لایحه هدفمندکردن یارانه ها می‌دهم

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، روز یکشنبه ۱۳ دی ۱۳۸۸ (۳ ژانویه ۲۰۱۰) در جلسه ای مشترک با تعدادی از نمایندگان مجلس این کشور، پیرامون لایحه هدفمند کردن یارانه ها به بحث و مذاکره پرداخته است.

برگزاری این جلسه در حالی صورت گرفت که عصر یکشنبه (۱۳دی) نیز جلسه ای میان روسای قوای مجریه، مقننه و قضاییه این کشور برگزار شده بود.

محمود احمدی بیغش، یکی از نمایندگان اصولگرای مجلس، چهارشنبه ۱۴ دی (۴ ژانویه) در گفتگو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است که آقای احمدی نژاد در جلسه خود با علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، و صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه، در مورد استرداد لایحه هدفمند کردن یارانه ها مذاکره کرده بود.

بنا بر اظهارت این نماینده مجلس، آقای احمدی نژاد در جلسه خود با نمایندگان گفته است که حاضر است تا هستی خود را بدهد اما این لایحه را اجرا کند.

آقای احمدی بیغش گفته است که در جلسه روز یکشنبه که ۷۰ نماینده مجلس در آن حضور داشتند، آقای احمدی نژاد از اصلاحات به وجود آمده در این لایحه پس از تقدیم آن به مجلس، انتقاد کرد و خواستار استرداد لایحه و یا اصلاحاتی در مصوبه فعلی مجلس شده است.

گزارش ها همچنین از عدم حضور علی لاریجانی، رئیس مجلس، محمد رضا باهنر، نایب رئیس مجلس، احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس، و غلامعلی حداد عادل، نماینده تهران و رئیس سابق مجلس ایران، در این جلسه حکایت دارند.

اختلاف دولت و مجلس بر سر این لایحه زمانی آغاز شد که مجلس بخشی از لایحه ( ماده ۱۳) را به گونه ای تغییر داد که طی آن دولت باید پول ناشی از افزایش قیمت کالاها و خدمات را به حسابی در خزانه داری کل بریزد وصد درصد درآمدها را در قالب بودجه سالانه هزینه کند.

دولت با واریز درآمد ناشی از حذف یارانه ها به خزانه داری کل مخالف است و درلایحه اولیه (تهیه شده توسط دولت) پیش بینی شده بود که درآمدهای ناشی از افزایش قیمت کالاها و خدمات، بعد از حذف یارانه ها به صندوقی واریز شود که مدیریت آن با رئیس جمهور و وزرا باشد.

مجلس ایران این درخواست دولت را خلاف قانون اساسی ارزیابی کرد و با اعمال تغییراتی در مواد این لایحه موجب شد که تمام درآمدها ناشی از این لایحه در حسابی در خزانه داری کل ریخته شود و دولت در قالب بودجه سالانه از آن استفاده کند.

مجلس معتقد است که اگر نظر دولت را تصویب کند، دیگر نظارتی بر عملکرد این صندوق که در سال اول اجرای حذف یارانه ها، بین ده تا بیست میلیارد دلار( ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ میلیارد تومان) پول به آن واریز می شود، نخواهد داشت و دیوان محاسبات قادر به کنترل دخل و خرج این صندوق نخواهد بود.

از دست ندهیدhttp://www.bbc.co.uk/go/wsy/pub/email/ft/-/persian/iran/2010/01/100104_ap_ahmadinejad_parlement_statement.shtml

بالا ^^

تداوم بازداشت‌ها و توقف فعالیت نهضت آزادی ایران

در ادامه بازداشت گسترده فعالان سیاسی در ایران که پس از درگیری های روز عاشورا بار دیگر شدت گرفته، گزارش می رسد که مهدی معتمدی مهر، یکی از اعضای نهضت آزادی ایران توسط وزارت اطلاعات بازداشت شده است.

سایت های نزدیک به جنبش اعتراضی ایران نوشته اند که آقای معتمدی مهر روز دوشنبه 14دیماه (4 ژانویه) پس از احضار به وزارت اطلاعات بازداشت شده است.

پیش از این چندین نفر از اعضای دیگر نهضت آزادی و بستگان آنها از جمله ابراهیم یزدی (دبیر کل)، سارا و لیلا توسلی فرزندان محمد توسلی (رئیس دفتر سیاسی)، امیر خرم، محسن محققی، مهدی قلی زاده و مازیار شکوهی هم بازداشت شده بودند.

یکی از نزدیکان این تشکل سیاسی به بی بی سی فارسی گفت با توجه به فشارهایی که به خصوص در چند روز اخیر از سوی نهادهای اطلاعاتی و امنیتی برای توقف فعالیت های نهضت آزادی به اعضای این تشکل وارد شده است، شورای مرکزی نهضت تصمیم به توقف موقتی فعالیت های سیاسی این گروه گرفته است.

اما بازداشت های روزهای اخیر تنها به نهضت آزادی ایران محدود نبوده و گسترده آن به افرادی چون رضا نجفی، مترجم و نویسنده ایرانی که سال ها به تدریس ادبیات آلمانی اشتغال داشت هم رسیده است.

هنوز از دلیل بازداشت آقای نجفی اطلاع دقیقی در دست نیست.

در همین حال سایت اینترنتی نوروز، پایگاه اطلاع رسانی جبهه مشارکت از بازداشت دو نفز از فعالان سیاسی در استان گلستان خبر داده است.

بر اساس گزارش نوروز، محمد رفعتی، عضو شاخه جوانان جبهه مشارکت و محمد کیقبادی، عضو سازمان مجاهدین انقلاب که هر دو از تشکل های اصلاح طلب ایران محسوب می شوند، در روزهای اخیر بازداشت شده اند.

خبر بازداشت های اخیر در شرایطی منتشر می شود که هنوز در مورد بعضی از بازداشت شدگان هفته ها و ماه های گذشته اطلاعات چندانی در دست نیست؛ از جمله از وضعیت محمدرضا مقیسه، یکی از اعضای هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران که در حدود ۳ ماه از بازداشت او می گذرد، گزارشی منتشر نشده است.

آقای مقیسه یکی از اعضای کمیته منتخب آقایان موسوی و کروبی بود که پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران برای پیگیری وضعیت بازداشت شدگان و آسیب دیدگان حوادث پس از انتخابات تشکیل شد.

در همین حال خبرنامه امیرکبیر گزارش داده است که ماموران امنیتی در ساعت دوازده یکشنبه شب با مراجعه به منزل مرتضی سیمیاری، دبیر اجتماعی دفتر تحکیم وحدت او را بازداشت کردند و کتاب ها و کامپیوتر او را نیز توقیف کردند.

به غیر از آقای سیمیاری، علیرضا فیروزی و سورنا هاشمی از فعالین دانشجویی دانشگاه زنجان هم بازداشت شده اند.

در روزهای پس از درگیری های روز عاشورا در تهران و چند شهر دیگر ایران، عده ای دیگر از اعضای دفتر تحکیم وحدت از جمله مهدی عربشاهی، بهاره هدایت و میلاد اسدی که از اعضای شورای مرکزی این تشکل دانشجویی هستند نیز بازداشت شدند.

از دست ندهیدhttp://www.bbc.co.uk/go/wsy/pub/email/ft/-/persian/iran/2010/01/100104_eh_iran_detentions.shtml

بالا ^^

۷ سال حبس و ۳۴ ضربه شلاق برای بهمن احمدی امویی

بهمن احمدی امویی، از روزنامه نگاران بازداشت شده پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر در ایران، به تحمل ۷ سال و ۴ ماه حبس تعزیری و ۳۴ ضربه شلاق محکوم شد.

حکم دادگاه بدوی صبح روز دوشنبه، چهاردهم دیماه ۱۳۸۸ به آقای امویی ابلاغ شد.

دادگاه رسیدگی به اتهامات این روزنامه نگار اقتصادی روز شنبه ۲۱ آذرماه سال جاری در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برگزار شده بود.

بهمن احمدی امویی در نیمه شب سی ام خرداد و در جریان ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران به همراه همسرش ژیلا بنی یعقوب که او نیز روزنامه نگار است، در خانه بازداشت شد.

دادگاه آقای امویی ۶ ماه پس از بازداشت او و در شرایطی برگزار شد که تا حدود یک ماه پیش از برگزاری آن، به فریده غیرت، وکیل آقای امویی اجازه ملاقات با موکلش داده نشده بود.

آقای امویی همچنان در بند ۳۵۰ زندان اوین به سر می برد.

به گزاش کانون زنان ایرانی، قرار است خانم غیرت به زودی درخواست تجدید نظر در حکم دادگاه انقلاب را مطرح کند.

از دست ندهیدhttp://www.bbc.co.uk/go/wsy/pub/email/ft/-/persian/iran/2010/01/100104_eh_amoui_sentenced.shtml

بالا ^^

وزیر اطلاعات ایران بازداشت اتباع خارجی در روز عاشورا را تأیید کرد

وزیر اطلاعات ایران از بازداشت خارجی هایی که در روز عاشورا "حرکت تبلیغی" و "جنگ روانی" را هدایت می کردند، خبر داد.

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران در گفت و گو با تلویزیون دولتی ایران، میزان خسارت های وارد شده به اموال عمومی در روز عاشورا را "خیلی قابل توجه" ندانست اما تاکید کرد: "بهره برداری و جنگ روانی که از این ماجرا صورت گرفته بسیار زیاد و نقش عمده خارجی ها هم در همین راستا بوده است."

وی همچنین با اشاره به سازماندهی خارجی ها برای "بهره برداری حداکثری" از حوادث روز عاشورا گفت: "مواردی از دستگیر شدن اتباع بیگانه داشته ایم که تنها دو روز مانده به عاشورا به همین منظور وارد ایران شده اند و دوربین ها و وسایلی که در اختیارشان بوده کشف شده است."

وی به نام این خارجی ها اشاره ای نکرد، اما پیشتر عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، دستگیری رضا البشاء خبرنگار سوری تلویزیون دوبی را در روز عاشورا در تهران تایید کرده بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رضا البشاء که به مدت یک سال برای تلویزیون دوبی در تهران کار می کرده، در جریان تظاهرات روز عاشورا در تهران دستگیر شده است.

اوایل تابستان گذشته، چند روز پس از آغاز اعتراضات به نتایج انتخابات، دفتر مطبوعات خارجی وزارت ارشاد ایران خبرنگاران خارجی را از پوشش اخبار تظاهرات معترضان منع کرد.

وزیر اطلاعات ایران عوامل موثر در "فتنه پس از انتخابات" را "عناصر ضد انقلاب، سلطنت طلب ها و منافقین" برشمرد، اما گفت: "این به این معنا نیست که اینها در قدرتند، بلکه این جریان از بستری که فتنه برایش فراهم کرده، استفاده و بهره برداری کرده است."

وی پیشتر درباره وقایع پس از انتخابات ایران گفته بود: "توطئه های دشمنان بعد از انتخابات ریاست جمهوری به تولید فتنه انجامید و این فتنه مانند کوه یخی است که در آب اقیانوس سرگردان بوده و فقط بخش کمی از آن بیرون از آب است."

آقای مصلحی با اشاره به رویدادهای پس از عاشورا گفت: "بعد از این قضیه نیز جریان فتنه حرکت های قابل توجه و رفت وآمد های زیادی انجام داده است که انتشار بیانیه هایی در مسیر تطهیر خود نیز از این جمله محسوب می شود."

ظاهرا اشاره حیدر مصلحی به هفدهمین بیانیه میر حسین موسوی است که در آن، ضمن انتقاد از نحوه برخورد با تظاهرات معترضان در روز عاشورا و ابراز نگرانی نسبت به شرایط کنونی کشور، راه حل هایی برای خروج از بحران سیاسی در جمهوری اسلامی مطرح شده بود.

وزیر اطلاعات ایران با دعوت مردم به "حفظ هوشیاری در فضای کنونی" گفت: اینها با اینکه در موقعیت های مختلف با مشکل مواجه شده و به نتیجه نرسیده اند اما باز دست بردار نیستند و اوباما و رئیس رژیم صهیونیستی هم بارها از آنها حمایت آشکار کرده اند."

وزیر اطلاعات ایران در آذرماه گذشته از شناسایی ۸۰ موسسه، بنیاد، صندوق و نهاد خارجی که به گفته او در 'جریان فتنه' نقش داشته اند، خبر داد.

"معاند و مخالف"

همزمان با این اظهارات آقای مصلحی، معاون خارجی وزارت اطلاعات ایران نیز از شناسایی اهداف و برنامه‌های "دشمنان انقلاب اسلامی و سرشاخه‌های آنان در داخل و خارج كشور" خبر داد.

او در گفت‌وگویی خبری با خبرگزاری های ایرانی از 60 بنیاد و سازمان فعال در خارج از ایران نام برد که به گفته او در "حوزه جنگ نرم علیه جمهوری اسلامی ایران" نقش داشته اند.

تعدادی از بنیادها و نهادهای علمی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی شناخته شده در دنیا که بیشتر آنها در آمریکا فعال هستند در این فهرست جای گرفته اند، از جمله دانشگاه ییل و کلیه موسسات وابسته به آن، دیده بان حقوق بشر و موسسه آلبرت اینشتین.

معاون خارجی وزارت اطلاعات ایران همچنین اکثر شبکه های خبری فارسی زبان خارج از ایران از جمله صدای آمریکا، بی بی سی، رادیو زمانه و رادیو فردا و سایت های اینترنتی مانند جرس (جنبش راه سبز) را "معاند و مخالف نظام جمهوی اسلامی" خواند و آنها را "مصداق سازمان های برانداز بيگانه" بر شمرد.

این مقام امنیتی گفت که "هرگونه ارتباط، عقد قرارداد و اخذ امكانات از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی با موسسات و بنیادهای جریان جنگ نرم، غیرقانونی و ممنوع" است.

از دست ندهیدhttp://www.bbc.co.uk/go/wsy/pub/email/ft/-/persian/iran/2010/01/100104_mz_moslehi_ashoura.shtml

بالا ^^

قصد ری شهری برای کناره گیری از سرپرستی حجاج ایرانی

محمد محمدی ری شهری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در امور حج و زیارت گفته است که به دلیل مشغله کاری از آیت الله خامنه ای خواسته تا شخص دیگری را به عنوان جایگزین او در این سمت انتخاب کند.

آقای ری شهری روز دوشنبه، ۱۴ دی (۴ ژانویه) در جریان مراسم تودیع و معارفه روسای سابق و جدید سازمان حج و زیارت گفت که پیشتر نیز از آیت الله خامنه ای خواسته بود که فرد دیگری را در امور حج و زیارت به جای او معرفی کند.

آقای ری شهری که نزدیک به دو دهه است نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرستی حجاج ایرانی را برعهده دارد گفت: " در طول دوره بیست ساله مسئولیت حج، دو بار خدمت رهبری عرض کردم که اگر کس دیگری شرایط بهتری دارند، برای این سمت انتخاب کنند، ولی ایشان نپذیرفتند."

او گفت که یک بار ۳ سال پیش و بار دیگر ۱۵ سال پیش از آیت الله خامنه ای خواسته بود که فرد دیگری را جایگزین او کند و در دیداری که اخیرا با آیت الله خامنه ای داشته، بار دیگر خواسته اش را مطرح کرده است.

آقای ری شهری گفت که به دلیل "کثرت مشغله پژوهشی" و مسئولیت های دیگر نمی تواند تمام وقت و بیش از هفته ای یک روز در حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج حضور داشته باشد.


محمد محمدی نیک معروف به ری شهری نخستین وزیر اطلاعات ایران بود که با آغاز ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۶۸ جایش را به علی فلاحیان داد و با آغاز تغییرات گسترده در نظام قضایی ایران به دادستانی کل کشور و دادستانی ویژه روحانیت منصوب شد.

او تا سال ۱۳۷۰ دادستان کل کشور بود و سپس از سوی آیت الله خامنه ای به سرپرستی حجاج ایرانی منصوب شد؛ سمتی که در زمان حیات آیت الله خمینی در اختیار مهدی کروبی بود.

آقای ری شهری در سال ۱۳۷۴ پیش از انتخابات مجلس پنجم جمعیت دفاع از ارزشهای اسلامی را پایه گذاشت و به عنوان دبیرکل این حزب خود را نامزد ریاست جمهوری در انتخابات سال ۱۳۷۶ کرد.

او دو بار نماینده مجلس خبرگان رهبری بوده است و در حال حاضر ریاست موسسه فرهنگی دارالحدیث و تولیت حرم عبدالعظیم در شهر ری را برعهده دارد.

از دست ندهیدhttp://www.bbc.co.uk/go/wsy/pub/email/ft/-/persian/iran/2010/01/100104_na_rayshahri_hajj.shtml

بالا ^^

دادستان تهران: مجازات متهمان شدید، اما در چارچوب قانون است

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، روز یکشنبه ۱۳ دی (۳ ژانویه) گفت: "دستگاه قضا سیاسی نیست و با متهمان حوادث روز عاشورا شدید و قاطع اما در چهارچوب قانون برخورد خواهد شد."

دادستان تهران روز یکشنبه ۱۳ دی ۱۳۸۸ در گفتگو با شبکه تلویزیونی العالم گفته است موازین دستگاه قضایی در چارچوب قوانین و گزارش ها خواهد بود و کسانی که در پی حوادث روز عاشورا در این کشور بازداشت شده اند، حتما باید در چارچوب قوانین و مقررات و با برخورداری از حق دفاع، به "سزای اعمال" خود برسند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) آقای دولت آبادی در رابطه با "محارب" خواندن متهمان حوادث روز عاشورا گفته است که اگر قصد و اقدام متهمان در جهت مقابله با حکومت و اساس نظام اسلامی محرز شود، قانون تا مجازات مرگ را پیش بینی کرده است، اما این موضوع حتما باید برای قاضی محرز شود.

دادستان کل تهران با تاکید بر استقلال دستگاه قضایی ایران گفته است که قوانین این کشور قضات را از عضویت در احزاب منع می کند و آنها حق ندارند از احزاب سیاسی و کسانی که گرایش های مشخص دارند، حمایت کنند.

نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات ۷ نفر از دستگیر شدگان حوادث روز عاشورا، روز یکشنبه ۱۳ دی (۳ ژانویه) به طور غیر علنی در تهران برگزار شد.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران پیشتر اعلام کرده بود: "این دادستانی بدون اغماض با توهین کنندگان به آرمانهای انقلاب اسلامی بخصوص متهمان ساختار شکن حوادث روز عاشورا برخورد می کند."

در همین رابطه فرمانده پلیس ایران نیز گفته بود که با بازداشت شدگان روز عاشورا مدارا نخواهد شد و کسانی که به پلیس حمله کرده یا شعارهای تند سر می دهند "محارب" هستند.

در حوادث روز عاشورا در ایران، معترضان به دولت همزمان با مراسم مذهبی این روز که مقارن با هفتمین روز در گذشت آیت الله منتظری شده بود، به تظاهرات در خیابان های اصلی تهران و چند شهر دیگر ایران پرداختند که در تهران این اعتراضات به درگیری های خونین میان معترضان و نیروهای پلیس و افراد موسوم به لباس شخصی و بسیج انجامید.

مقامات ایران کشته شدن دست کم ۸ نفر از معترضان در جریان حوادث روز عاشورای تهران را تأیید کرده اند.

از دست ندهیدhttp://www.bbc.co.uk/go/wsy/pub/email/ft/-/persian/iran/2010/01/100104_ap_dolatabadi_tehran_ashoura_.shtml

بالا ^^

کودکان انگلیسی، زبان چینی یاد می گیرند

در حالی که اکثر والدین در سراسر جهان تلاش می کنند تا فرزندان شان در کنار زبان مادری حتما زبان انگلیسی هم بیاموزند، کودکان بریتانیایی خود را آماده یادگیری زبان چینی می کنند.

افزایش نقش اقتصادی چین در اقتصاد جهان و مهاجرت روز افزون چینی ها به تمامی نقاط جهان موجب شده است که بسیاری از غربی ها که مناسبات اقتصادی آنها به نوعی با چین یا چینی ها مرتبط است، بر آن شوند تا زبان دشوار آنها را فرا گیرند.

زبان چینی که به دو نوع "مندرین" و "کانتونی" صحبت می شود، طی سال های اخیر به شدت مورد توجه تاجران و کارمندان کشورهای غربی قرار گرفته که با کارخانه های چینی و یا مشتریان چینی سر و کار دارند.

اد بالز، وزیر امور کودکان بریتانیا، در گفتگو با بی بی سی گفته است که تمامی کودکان در بریتانیا باید از فرصت یادگیری یک زبان رایج خارجی مانند مندرین برخوردار باشند.

هم اکنون این نوع زبان چینی (مندرین) به طور فزاینده ای در مدارس بریتانیا در حال آموزش است به طوری که از هر هفت دانش آموز بریتانیایی یک نفر در حال یادگیری این زبان است.

آقای بالز بر اهمیت یادگیری این زبان و نقش آن بر تحولات و مناسبات اقتصادی جهان تاکید کرده است و همچنین یادگیری زبان هایی فراگیر همچون پرتغالی یا اسپانیایی را از ضرورت های آموزشی بریتانیا ذکر کرده است.

او حتی یادگیری زبان اندونزیایی را به خاطر جمعیت چند صد میلیونی این کشور و ارزش مناسبات اقتصادی آن واجد اهمیت دانسته است.

تجارت جهانی و ضرورت های روز

وزیر امور کودکان بریتانیا از افزایش مدارسی که در این کشور زبان مندرین آموزش می دهند خبر داد و گفت: "در آینده نزدیک آموزش زبان چینی همانند آموزش زبان های آلمانی و فرانسوی در مدارس بریتانیا رونق خواهد گرفت."

آقای بالز با توجه به جهانی شدن مناسبات اقتصادی، برضرورت یادگیری زبان هایی که جمعیت فراوانی از مردم دنیا به آن صحبت می کنند، تاکید کرده است.

هم اکنون یادگیری زبان های خارجی برای دانش آموزان بریتانیایی ۷ -۱۱سال اجباری است و قرار است از سال آینده تحصیلی یادگیری زبان های خارجی برای تمامی دانش آموزان مقطع ابتدایی نیز اجباری شود.

زبان چینی به علت جمعیت میلیاردی چین فراگیر ترین زبان دنیا است. زبان اسپانیایی و پرتغالی در رتبه دوم قراردارند و اکثر کشورهای آمریکای لاتین و مرکزی به انضمام اسپانیا و پرتغال از آن استفاده می کنند. زبان هندی،انگلیسی، و عربی درتبه های بعدی قرار دارند.

از دست ندهیدhttp://www.bbc.co.uk/go/wsy/pub/email/ft/-/persian/iran/2010/01/100104_ap_mandarin_britain_pupils_schools_balls.shtml

بالا ^^

تفتیش بدنی کامل مسافران ۱۴ کشور از جمله ایران هنگام ورود به آمریکا

در پی تلاش ناموفق عمر فاروق عبدالمطلب، یک جوان نیجریه ای برای منفجر کردن یک هواپیمای آمریکایی در روز کریسمس، مقام های آمریکایی گفته اند که تدابیر امنیتی را در مورد تمام مسافرانی که با هواپیما وارد آمریکا می شوند، افزایش می دهند.

همچنین به موجب دستورالعمل های جدید، مسافرانی که از کشورهایی می آیند که آمریکا آنان را یک خطر امنیتی تلقی می کند، مورد تفتیش بدنی کامل قرار خواهند گرفت.

نام ایران، پاکستان، نیجریه، یمن،کوبا، الجزایر و عربستان سعودی، در فهرست این 14 کشور دیده می شود.

علاوه بر این، بار دستی مسافران این کشورها نیز بازرسی می شود.

این تدابیر از امروز دوشنبه 4 ژانویه، به اجرا در می آید.

بر اساس این مقررات، مسافران سایر کشورها هم ممکن است بطور تصادفی مشمول این بازرسی ها بشوند.

مسئولان فرودگاه های پاکستان و چند کشور دیگر می گویند در پی حمله ناموفق روز کریسمس، تدابیر امنیتی فرودگاه هایشان را افزایش داده بودند.

جین اوبراین، خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید معلوم نیست تدابیر جدید موجب شناسایی عمر فاروق عبدالمطلب و مواد منفجره ای که او در لباس زیر خود پنهان کرده بود می شد.

فعالان حقوق مدنی از مقررات جدید انتقاد کرده اند.

نوار شوره، از کمیته ضد تبعیض آمریکایی-عرب، این تدابیر را بی نهایت خطرناک خوانده است و می گوید درست نیست که صرفا به این دلیل که کسی که دست به اقدام تروریستی زده شهروند کشور بخصوصی بوده ناگهان به تمام مردم این کشور برچسب تروریست بودن زده شود.

از دست ندهیدhttp://www.bbc.co.uk/go/wsy/pub/email/ft/-/persian/world/2010/01/100104_nh_us_security.shtml

بالا ^^

سه متهم به قتل و تجاوز به عنف در ایران اعدام شدند

سه متهم به قتل های سریالی زنان و تجاوز به عنف صبح دوشنبه ۱۴ دی ماه (۴ ژانویه) در زندانی در جنوب تهران، به دار آویخته شدند.

فخرالدین جعفرزاده، معاون دادستان تهران صبح دوشنبه با تایید این خبر به خبرنگاران گفت: "این افراد به نام های علی رضا، امیر و دولتخان که در شهر ورامین به ۱۲ زن و دختر تعرض کرده و ۷ نفر از آنها را به قتل رسانده بودند، صبح امروز در زندان خورین شهرستان ورامین به دار مجازات آویخته شدند."

پاییز ۴ سال پیش، ماموران انتظامی ورامین در فاصله زمانی چند ماه، در جریان قتل هفت زن و دختر قرار گرفتند که به شکلی مشابه پس از سرقت زیورآلات و اموالشان به قتل رسیده بودند.

همزمان با کشف اجساد قربانیان در کانال های آب ورامین، چند زن شکایت هایی را در دادسرای ورامین مطرح کردند، مبنی بر اینکه پس از سوار شدن به یک دستگاه خودروی پیکان از سوی سرنشینان آن مورد تعرض قرارگرفته اند و پس از سرقت اموالشان، در بیابان های اطراف رها شده اند.

در پی این شکایت ها و چهره نگاری از متهم ها، دو برادر به نام های امیر و علی رضا بازداشت شدند.

متهمان اعتراف کردند: "به بهانه سوار کردن مسافر، زنان و دختران را سوار می کردیم و پس از کشاندن آنها به یک دامداری، با همدستی سرایدار افغانی این محل که دولت خان نام داشت، به آنها تجاوز می کردیم."

دادگاه کیفری استان تهران، علیرضا (سرکرده باند) را به عنوان متهم ردیف اول به اتهام قتل هفت زن و دختر، آدم ربایی، سرقت و تجاوز به عنف به ۷ بار قصاص نفس، یک بار اعدام، ۲۰ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد.

همچنین امیر به اتهام مباشرت در آدم ربایی و تجاوز به عنف و سرقت، به یک بار اعدام و ۲۰ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق ومتهم دیگر این پرونده، دولت خان به اعدام محکوم شدند.

آقای جعفرزاده، معاون دادستان تهران و سرپرست دادسرای امور جنایی تهران، درباره دلیل انتخاب زندان خورین به عنوان محل اجرای حکم این ۳ متهم گفت: "محل وقوع جرم در این منطقه بوده و با اعدام این افراد در این منطقه، سایر مجرمان از تبعات این گونه جرائم با خبر می شوند."

وی همچنین به برخورد قاطع دستگاه قضایی با جرائم سنگینی که امنیت جامعه را خدشه دار می کنند، خبر داد.

از دست ندهیدhttp://www.bbc.co.uk/go/wsy/pub/email/ft/-/persian/iran/2010/01/100104_mz_serialkiller_varamin.shtml

بالا ^^

آمریکا: مذاکرات برای تشدید تحریم ها علیه ایران آغاز شده است

دولت آمریکا از تلاش خود برای تشدید تحریم ها علیه دولت ایران و سپاه پاسداران خبر داده، اما تاکید کرده که درب گفتگوها همچنان به روی ایران باز است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه (4 ژانویه) گفت که ایالات متحده مذاکراتش با کشورهای دیگر برای تشدید تحریم ها و فشارها علیه ایران را آغاز کرده است.

او در واشنگتن پایتخت آمریکا به خبرنگاران گفت: "هدف ما تحت فشار قرار دادن دولت ایران به ویژه عوامل سپاه پاسداران است، بدون آنکه به رنج مردم عادی بیافزائیم."

مقام های ارشد ایرانی بارها تحریم های آمریکا و سایر کشورها علیه این کشور را بی نتیجه دانسته اند.

وزیر امور خارجه آمرکا تاکید کرد، هرچند تلاش کشورش در سال 2009 میلادی برای حل و فصل مناقشه اتمی ایران بی نتیجه بوده، دولت آمریکا هنوز از بروز گشایشی در روند مذاکرات اتمی ناامید نشده است.

هیلاری کلینتون همچنین از آنچه سرکوب بی رحمانه مردم معترض توسط دولت ایران دانست ابراز نگرانی کرد و در عین حال با مردمی که به طور مسالمت آمیز علیه دولت ایران اعتراض می کنند، ابراز همبستگی کرد.

دولت ایران معترضین به نتیجه انتخابات اخیر را اغشاشگرانی می داند که به گفته این دولت با آن ها بر اساس قانون برخورد شده است.

این در حالیست که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، گفته است که در ابتدای سال میلادی جدید در سیاست خود در قبال ایران بازنگری و در صورت بی نتیجه بودن مذاکرات برای تشدید تحریم ها علیه ایران اقدام خواهد کرد.

در همین رابطه، بیل برتون، معاون سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه اعلام کرد که شورای امنیت ملی آمریکا طی هفته جاری روند بازنگری در سیاست این کشور در قبال ایران را آغاز می کند.

او تاکید کرد که ایران همچنان فرصت دارد که به "تعهدات بین المللی اش" عمل کند.

دولت ایران اخیرا به کشورهای غربی برای پذیرش پیشنهاد هسته ای خود یک ضرب الاجل یک ماهه داد.

کاخ سفید در واکنش به ضرب الاجل یک ماهه ایران برای ارائه سوخت اتمی، گفته که تهران با این اقدام مانعی برای خود ایجاد کرده است.

از دست ندهیدhttp://www.bbc.co.uk/go/wsy/pub/email/ft/-/persian/iran/2010/01/100104_wkf-us-nuclear.shtml

بالا ^^

تعطیل سومین سفارتخانه خارجی در یمن به خاطر تهدیدهای تروریستی

در پی تعطیل سفارتخانه های آمریکا و بریتانیا در یمن، در واکنش به ادامه تهدیدهای القاعده به حمله به منافع خارجیان، وزارت خارجه فرانسه اعلام کرده که سفارت این کشور در یمن بسته شده است.

نمایندگی های آلمان و ژاپن در این کشور نیز تنها کارهای بسیار ضروری را انجام می دهند.

برنار والرو، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه به خبرنگاران گفت سفارت فرانسه در یمن از روز گذشته از قبول مراجعین خودداری کرده است.

همچنین از شهروندان فرانسوی در یمن خواسته شده که کاملا مراقب و محتاط باشند.

سفارت آمریکا در یمن، اولین کشور خارجی بود که سفارت خود در یمن را تعطیل کرد.

در بیانیه ای که در تاریخ سوم ژانویه، در وبسایت سفارت آمریکا در یمن انتشار یافته بود آمده بودکه این سفارت به خاطر ادامه تهدیدهای القاعده در شبه جزیره عربی به حمله به منافع آمریکا در یمن، تعطیل شده است.

در پی تعطیل این سفارت، دولت بریتانیا نیز بسته شدن نمایندگی این کشور در یمن را اعلام داشت.

در همین حال اعلام شده که نیروهای امنیتی یمن دو پیکارجو را در شمال صنعا پایتخت، به ضرب گلوله کشته اند.

دولت یمن می گوید این دو نفر عامل تهدید کردن سفارت آمریکا بوده اند.

خبرنگار بی بی سی در امور امنیتی می گوید برخی از گزارش ها حاکی از این است که نیروهای امنیتی یمن رد 6 کامیون حامل مواد منفجره و اسلحه را گم کرده اند.

تعطیل سفارت آمریکا در یمن در حالی بود که دولت آمریکا اعلام کرد تلاش های خود برای مقابله با تروریسم در یمن را افزایش خواهد داد.

ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان و عراق در باره افزایش همکاری در این زمینه با مقامات یمن صحبت کرده است.

دو برابر کردن میزان کمک های ضد تروریستی آمریکا به یمن در سال جاری میلادی نیز در این گفتگوها مطرح شده است.

این تدابیر در واکنش به تلاش نافرجام عمر فاروق عبدالمطلب، یک جوان نیجریه ای برای منفجر کردن یک هواپیمای آمریکایی در روز کریسمس اتخاذ می شود.

سفارت آمریکا در یمن در سپتامبر سال 2008 هدف حمله قرار گرفته و شبکه القاعده مسبب این حمله معرفی شده بود.

این حمله منجر به کشته شدن 19 نفر از جمله یک زن جوان آمریکایی شده بود.

از دست ندهیدhttp://www.bbc.co.uk/go/wsy/pub/email/ft/-/persian/world/2010/01/100104_nh_france_yemen.shtml

بالا ^^

آخرین سفر به یوش؛ پنجاه سالگی درگذشت پدرم نیما

پنجاه سال از آن شب سرد زمستانی گذشت. از آن شبی که تاریکی در خیالم شکل گرفت، شکل مهیبی که تا به امروز با من ماند و من همچنان چشم به راه او.

کاش می آمد از این پنجره من

بانگ می دادمش از دور بیا

با زنم عالیه می گفتم: زن

پدرم آمده در را بگشا

آن شب گذشت و صبح من با کوله باری از حرف های نا گفته اش تنها ماندم. پنجاه سال گذشت تا من توانستم بار دیگر زندگی را بیاموزم.

به کجای این شب تیره بیاویزم قبای ژنده ی خود را

تا کشم از سینه ی پردرد خود بیرون

تیرهائی که به زهر خون دل آلوده است

وای بر من وای بر من

زمستان 1338

مدرسه های تهران قرار شده بود ده روز تعطیل باشد. نیما گفت بهانه ی خوبی است که زمستان یوش ر

+ نوشته شده در  جمعه دوم بهمن ۱۳۸۸ساعت 16:31  توسط سینا  | 

اخبار مهم فیلترشکن برای دسترسی به مطالب و برنامه‌های بی‌بی‌سی فارسی فیلترشکن برای دسترسی به مطالب و برنامه‌های بی‌بی‌سی فارسی مجلس افغانستان ۱۷ وزیر پیشنهادی کرزی را رد کرد ۱۷ تن از وزرای پیشنهادی حامد کرزی از سوی مجلس نمایندگان افغانستان رد شدند و تنها هفت وزیر توانستند رای اعتماد مجلس را کسب کنند. اوباما طرح انفجار هواپیما در آمریکا را به القاعده نسبت داد باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای نخستین بار یکی از شاخه های گروه القاعده را مسئول طرح انفجار بمب در یک هواپیمای مسافربری آمریکایی در روز کریسمس دانست. دادگاه تجدیدنظر محکومیت احمد زیدآبادی را تأیید کرد یک دادگاه تجدیدنظر در ایران محکومیت احمد زیدآبادی، روزنامه نگار و دبیرکل سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی را به تحمل سال ها حبس، تبعید و محرومیت اجتماعی مادام العمر را تأیید کرده است. هشدار عزت‌الله سحابی به ایرانیان خارج از کشور یکی از چهره های سرشناس ملی - مذهبی ایران در نامه ای سرگشاده به ایرانیان مقیم خارج از این کشور در مورد تند شدن خواسته‌های جنبش اعتراضی ایران هشدار داده است. سعید منتظری: کشتن یا دستگیری موسوی فاجعه بار خواهد بود سعید منتظری، فرزند آیت الله حسینعلی منتظری در گفتگو با مجله آلمانی اشپیگل از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است که برای جلوگیری از بروز "عواقب فاجعه بار"، با مخالفان دولت در جهت رسیدن به نوعی آشتی ملی مصالحه کنند. ابراز تردید در صلاحیت آیت الله صانعی برای مرجعیت خبرگزاری رسمی دولت ایران می گوید که جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پاسخ به سئوالی درباره مرجعیت آیت الله یوسف صانعی، اعلام کرده است که او فاقد 'ملاک های لازم' در این مورد است. انتقادات تند اصولگرایان از نامه محسن رضایی به رهبر ایران انتشار نامه محسن رضایی فرمانده پیشین سپاه پاسداران به آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران با واکنش تند گروهی از اصولگرایان مواجه شده است. مرگ هفت مامور پلیس و چهار قاچاقچی در شرق ایران پلیس ایران گزارش داده که در جریان درگیری ماموران نیروی انتظامی با قاچاقچیان مواد مخدر در شرق این کشور هفت مامور پلیس و چهار نفر از قاچاقچیان کشته شده اند. یک سومالیایی رسما متهم به تلاش برای قتل کاریکاتوریست دانمارکی شد در دانمارک یک مرد سومالیایی با برانکار به دادگاه آورده شده و رسما متهم به تلاش برای قتل کورت وسترگارد، کاریکاتوریست جنجالی دانمارکی شد. متن کامل اخبار فیلترشکن برای دسترسی به مطالب و برنامه‌های بی‌بی‌سی فارسی فيلتر شکن برای تماشای برنامه های تلويزيون فارسی بی بی سی به صورت آنلاين http://bit.ly/bbcpersianwmv http://bit.ly/bbcpersianreal فيلتر شکن برای تماشای برنامه های تلويزيون فارسی بی بی سی در ايران http://bit.ly/bbcpersianflash فيلتر شکن برای دسترسی به متن و تصاوير وبسايت فارسی بی بی سی http://bit.ly/BBCpersianproxy از دست ندهیدhttp://www.bbc.co.uk/go/wsy/pub/email/ft/-/persian/tv/2009/12/091224_bbcpersian_proxy.shtml بالا ^^ مجلس افغانستان ۱۷ وزیر پیشنهادی کرزی را رد کرد ویدیو: پارلمان افغانستان و کابینه جدید از دست ندهیدhttp://www.bbc.co.uk/go/wsy/pub/email/ft/-/persian/afghanistan/2010/01/100102_afghanistan.shtml بالا ^^ مجلس نمایندگان افغانستان 17 تن از وزرای پیشنهادی آقای کرزی برای کابینه جدید را رد کردند. از مجموع 24 نفری که آقای کرزی به مجلس نمایندگان معرفی کرده بود، تنها هفت نفر موفق به کسپ رای اعتماد مجلس نمایندگان شدند. عبدالرحیم وردک، به عنوان وزیر دفاع، حنیف اتمر، وزیر داخله (کشور)، عمر زاخیل وال، وزیر مالیه (دارایی) و فاروق وردک، وزیر معارف (آموزش و پرورش) و سید مخدوم رهین به عنوان وزیر فرهنگ تایید شدند. و آصف رحمی وزیر زراعت (کشاورزی) بار دیگر برای تصدی این پست رای کافی به دست آورد و حید الله شهرانی وزیر تجارت که در کابینه جدید بعنوان وزیر معادن پیشنهاد شده است نیز موفق به کسپ رای اعتماد مجلس نمایندگان شد. اما سرور دانش، به عنوان وزیر عدلیه (دادگستری)، اسماعیل خان به عنوان وزیر انرژی و آب، و عبیدالله عبید، به عنوان وزیر تحصیلات عالی رد شدند. همچنین عنایت الله بلیغ، وزیر پیشنهادی حج و اوقاف و میرزا حسین عبداللهی، وزیر پیشنهادی فواید عامه نتوانستند رای لازم برای تصدی پست وزارت را به دست آورند. سید امین فاطمی وزیر پیشنهادی صحت(بهداشت)، انوار الحق احدی وزیر پیشنهادی اقتصاد که در کابینه قبلی آقای کرزی وزیر دارایی بود و از مقامش استعفا کرد، نیز موفق به کسپ آراء لازم نشدند. غلام محمد ایلاقی، وزیر پیشنهادی تجارت و ویس احمد برمک وزیر پیشنهادی انکشاف دهات(توسعه روستاها)، که از چهره های جدید بودند نیز از سوی مجلس نمایندگان رد صلاحیت شدند. آقایان دانش و اسماعیل خان در کابینه گذشته آقای کرزی سمت وزارت داشتند. اما عنایت الله بلیغ و میرزا حسین عبداللهی چهره هایی بودند که نخستین بار از سوی آقای کرزی به عنوان وزیر نامزد شده بودند. حسن بانو غضنفر تنها زن عضو کابینه آقای کرزی نیز موفق به کسپ رای اعتماد مجلس نشد. محمد الله بتاش، اسماعیل منشی وزیر کار و امور اجتماعی، عنایت الله نظری وزیر امور مهاجران، سید حامد گیلانی وزیر سرحدات و قبایل که از چهره های جدید بودند نیز آراء لازم برای تصدی پست وزارت را به دست نیاوردند. یوسف پشتون وزیر پیشنهادی شهرسازی، و ژنرال خدای داد وزیر مبارزه علیه مواد مخدر که قبلا نیز همین سمت ها را در کابینه آقای کرزی داشتند نیز از سوی مجلس نمایندگان رد صلاحیت شدند. در جلسه امروز مجلس نمایندگان 232 نفر حاضر بودند و بنا بر این وزرای پیشنهادی آقای کرزی برای تصدی پست وزارت حد اقل به 117 رای یعنی 50 درصد به علاوه یک رای موافق نیاز داشتند. فهرست وزرای تائید شده: ۱. وزیر دفاع: عبدالرحیم وردک ۲. وزیر داخله (کشور): حنیف اتمر ۳- وزیر مالیه (دارایی) عمر زاخیلوال ۴- وزیر معارف (آموزش و پرورش) فاروق وردک ۵- وزیر زراعت(کشاورزی) آصف رحیمی ۶- وزیر معادن وحیدالله شهرانی ۷_ وزیر اطلاعات و فرهنگ سید مخدوم رهین فهرست وزرای پیشنهادی که رد صلاحیت شدند: ۱. وزیر انرژی و آب: اسماعیل خان ۲. وزیر عدلیه(دادگستری): سرور دانش ( رد شد) ۳. وزیر تحصیلات عالی(علوم):عبیدالله عبید (جدید) ۴. وزیر حج و اوقاف:عنایت الله بلیغ (جدید) ۵. وزیر فواید عامه: میرزا حسین عبداللهی(جدید) ۶. وزیر صحت: محمد امین فاطمی ۷. وزیر اقتصاد: انوارالحق احدی (وزیر دارایی پیشین) ۸. وزیر مخابرات و تکنولوژی معلوماتی : امیرزی سنگین ۹. وزیر تجارت و صنایع: غلام محمد ییلاقی(جدید) ۱۰. وزیر احیا و انکشاف دهات(توسعه روستاها: ویس احمد برمک(جدید) ۱۱. وزیر کار و امور اجتماعی: اسماعیل منشی (جدید) ۱۲. وزیر ترانسپورت و هوانوردی: محمدالله بتاش (جدید) ۱۳. وزیر امور زنان:حُسن بانو غضنفر ۱۴. وزیر عودت مهاجران:عنایت الله نظری(جدید) ۱۵. وزیر سرحدات، اقوام و قبائل: سید حامد گیلانی(جدید) ۱۶. وزیر مبارزه با مواد مخدر: ژنرال خداداد ۱۷. وزیر شهرسازی: یوسف پشتون از دست ندهیدhttp://www.bbc.co.uk/go/wsy/pub/email/ft/-/persian/afghanistan/2010/01/100102_a-afghan-new-cabinet-voting2.shtml بالا ^^ اوباما طرح انفجار هواپیما در آمریکا را به القاعده نسبت داد باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای نخستین بار یکی از شاخه های گروه القاعده را مسئول طرح انفجار بمب در یک هواپیمای مسافربری آمریکایی در روز کریسمس دانست. آقای اوباما گفت که به نظر می رسد شاخه ای از گروه القاعده که در یمن مستقر است، عمر فاروق عبدالمطلب، جوان ۲۳ ساله اهل نیجریه را برای انجام این حمله آموزش داده و مسلح کرده است. گروه القاعده هفته گذشته بیانیه ای در یک سایت اینترنتی منتشر کرد و در آن مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت. باراک اوباما چند روز پیش از وجود نقص هایی در سیستم امنیتی آمریکا که منجر به اجازه ورود آقای عبدالمطلب به خاک آمریکا شده بود انتقاد کرد. این در حالی است که نام عمر فاروق عبدالمطلب از ماه ها پیش در فهرست مظنونان به تروریسم آمریکا وجود داشته است. رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه دوم ژانویه ۲۰۱۰ در نطق هفتگی خود که از رادیو و تلویزیون پخش شد، اعلام کرد که جزئیات بیشتری در مورد این طرح تررویستی در حال آشکار شدن است. مقامات آمریکایی پیش از این گروه القاعده را رسما در مورد طرح انفجار هواپیمایی که از آمستردام در هلند به دیترویت در آمریکا پرواز می کرد، متهم نکرده بودند. جمهوریخواهان در آمریکا باراک اوباما را متهم کرده اند که برای جلوگیری از حملات تروریستی در خاک آمریکا به اندازه کافی تلاش نمی کند. حتی برخی از نمایندگان حزب دموکرات هم از روندهای اطاعاتی موجود در سیستم امنیتی آمریکا انتقاد کرده اند. باراک اوباما که هفته گذشته دستور داده بود نقص های موجود در سیستم امنیتی آمریکا در دو گزارش جداگانه مورد بررسی قرار گیرد، در نطق هفتگی خود از تمهیدات دولت برای بهبود امنیت در آمریکا خبر داد. او گفت که این تمهیدات شامل خروج نیروهای آمریکایی از خاک عراق، افزایش حضور نظامی آمریکا در افغانستان و تمرکز بر گروه های شبه نظامی در یمن می شود. عمر فاروق عبدالمطلب تبعه ۲۳ ساله نیجریه متهم است جمعه گذشته هنگام فرود یک هواپیمای مسافربری در فرودگاه دیترویت آمریکا، قصد منفجر کردن ماده ای را داشت که با دخالت سایر مسافران و خدمه پرواز، موفق به این کار نشد. گوردون براون نخست وزیر بریتانیا هفته گذشته ضمن ابراز نگرانی در مورد تبدیل شدن یمن به محل پرورش ترویست ها، درخواست کرده بود که برای بحث درباره نحوه مقابله با پیکارجویی اسلامی در یمن، مذاکرات عاجل بین المللی صورت گیرد. از دست ندهیدhttp://www.bbc.co.uk/go/wsy/pub/email/ft/-/persian/world/2010/01/100102_eh_nigeria_alqaeda.shtml بالا ^^ دادگاه تجدیدنظر محکومیت احمد زیدآبادی را تأیید کرد یک دادگاه تجدیدنظر در ایران محکومیت احمد زیدآبادی، روزنامه نگار و دبیرکل سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی به تحمل سال ها حبس، تبعید و محرومیت اجتماعی مادام العمر را تأیید کرده است. مهدیه محمدی، همسر آقای زیدآبادی روز شنبه ۱۲ دی (۲ ژانویه) به سایت ادوارنیوز (پایگاه خبری سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی - ادوار دفتر تحکیم وحدت) گفت که رأی دادگاه تجدیدنظر به وکیل همسرش ابلاغ شده و بر اساس این حکم، تصمیم دادگاه بدوی به طور کامل تأیید شده است. دادگاه بدوی پس از محاکمه غیرعلنی آقای زیدآبادی، او را به تحمل ۶ سال زندان، ۵ سال تبعید به گناباد و محرومیت دائمی از فعالیت های سیاسی و اجتماعی محکوم کرده بود. پس از صدور حکم دادگاه بدوی، قرار بازداشت آقای زیدآبادی به قرار وثیقه تبدیل شد، اما با وجود تأمین ۵۰۰ میلیون تومان وثیقه توسط خانواده، او از زندان آزاد نشد. آقای زیدآبادی که در دوران تبلیغات دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران از نامزدی مهدی کروبی حمایت می کرد، یک روز پس از انتخابات بازداشت شد و در برخی جلسات محاکمه گروهی متهمان حوادث پس از انتخابات ایران که در مردادماه به صورت علنی برگزار می شد حضور داشت، اما اتهامات او هنوز رسما اعلام نشده است. او در سال ۱۳۷۹ هم به اتهام "تبلیغ علیه نظام" و "تشویش اذهان عمومی" محاکمه شد و بیش از یک سال را در زندان به سر برد. انجمن جهانی روزنامه ها و ناشران خبر، جایزه قلم زرین سال ۲۰۱۰ خود را به دلیل شجاعت و حمایت دائمی از حکومت قانون در ایران، به آقای زیدآبادی اهدا کرده است. احمد زیدآبادی عضو انجمن دفاع از آزادی مطبوعات و عضو شورای مرکزی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران است. از دست ندهیدhttp://www.bbc.co.uk/go/wsy/pub/email/ft/-/persian/iran/2010/01/100102_op_ir88_zeidabadi_appeal_court_sentenced.shtml بالا ^^ هشدار عزت‌الله سحابی به ایرانیان خارج از کشور یکی از چهره های سرشناس ملی - مذهبی ایران در نامه ای سرگشاده به ایرانیان مقیم خارج از این کشور در مورد تند شدن خواسته‌های جنبش اعتراضی ایران هشدار داده است. عزت الله سحابی در این نامه که روز شنبه ۱۲ دی (۲ ژانویه) منتشر شد، نوشته است که با توجه به اعمال محدودیت های روز افزون بر رسانه های داخلی ایران، نقش ایرانیان خارج از کشور که به رسانه ها دسترسی دارند و تحلیل هایشان امکان انتشار می یابد، اهمیت ویژه ای پیدا کرده است. آقای سحابی در این نامه از آنچه احتمال "سوق یافتن حرکت مدنی و مسالمت آمیز" معترضان ایرانی به سوی "تندی و خشونت" خوانده، ابراز نگرانی کرده و چنین گرایشی را به نفع حکومت و به زیان معترضان دانسته است. او می نویسد: "هرگونه حرکت جنبش فعلی به سمت خشونت، به ضرر ایران، مردمان آن و خود جنبش سبز است؛ چرا که وقتی حرکت خشونت آمیز شود، جناح قالب و قاهر دست بالا را خواهد داشت و آنها برنده بازی خشونت خواهند بود". آقای سحابی نوشته است که "جناح های تندرو در حاکمیت" خواستار خشونت آمیز شدن فضا برای سرکوب راحت تر اعتراضات هستند. او همچنین نسبت به "شبیه سازی" شرایط امروز ایران با شرایط سال ۱۳۵۷ هشدار داده و نوشته است که "انقلاب در ایران فعلی، نه شدنی است و نه درست". آقای سحابی نوشته است که تندشدن شعارها باعث می شود بعضی از مراجع، روحانیان و چهره های اصولگرای منتقد دولت به ناچار به سمت جناح غالب رانده شوند و در سوی دیگر، انسجام جنبش اعتراضی موسوم به "جنبش سبز" آسیب ببیند. او توضیح داده است که به جوانان معترض ایرانی حق می دهد که از نوع برخورد حکومت با خواسته های خود خشمگین شوند، اما در عین حال می نویسد: "مسائل عملی سیاسی را نه صرفا بر مبنای "حقیقت" بلکه بر مبنای "موفقیت" باید سنجید". آقای سحابی از جوانان ایرانی خواسته است که "با همه حقی که در عصبانی و احساساتی شدن در زیر فشارها و سرکوب ها و دروغ ها و تهمت ها دارند، به خاطر نسل خودشان و آینده مردم و مملکتشان باید برخوردهای ولو واکنشی و احساسات پاکشان را کنترل کنند". از دست ندهیدhttp://www.bbc.co.uk/go/wsy/pub/email/ft/-/persian/iran/2010/01/100102_op_ir88_ashoura_sahabi.shtml بالا ^^ سعید منتظری: کشتن یا دستگیری موسوی فاجعه بار خواهد بود سعید منتظری، فرزند آیت الله حسینعلی منتظری در گفتگو با مجله آلمانی اشپیگل از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است که برای جلوگیری از بروز "عواقب فاجعه بار"، با مخالفان دولت در جهت رسیدن به نوعی آشتی ملی مصالحه کنند. آقای منتظری که از قم و از طریق تلفن این مصاحبه را انجام داده است، کشته شدن خواهرزاده میرحسین موسوی در جریان اعتراضات روز عاشورا در تهران را نوعی "آخرین هشدار" به رهبر مخالفان دولت دانست. او گفت نمی داند که آیا روزی حکومت ایران اقدام به دستگیری یا کشتن میرحسین موسوی خواهد کرد یا خیر، اما انجام چنین کاری می تواند "عواقب فاجعه باری" برای ایران داشته باشد. فرزند آیت الله منتظری در ادامه این گفتگو افزود: "امیدوارم حکومت ایران از راه مصالحه و پذیرش آشتی ملی نشان دهد که می تواند منطقی برخورد کند"؛ البته سعید منتظری رسیدن به آشتی ملی را تنها از مسیر کنار گذاشتن محمود احمدی نژاد از قدرت عملی دانست. این سخنان آقای منتظری در مورد آشتی ملی تا حدی بازتاب دهنده مواضع میرحسین موسوی است که در آخرین بیانیه او در روز جمعه، یازدهم دیماه منتشر شد. آقای موسوی در این بیانیه از حکومت ایران خواسته بود که با انجام اصلاحات و پذیرش حق مردم برای اعتراضات آرام و به دور از خشونت، آرامش را به فضای کشور بازگرداند. آقای موسوی همچنین ضمن انتقاد از نحوه برخورد با تظاهرات مردم در روز عاشورا و ابراز نگرانی نسبت به شرایط کنونی کشور، راه حل هایی را برای خروج از بحران سیاسی در جمهوری اسلامی مطرح کرد. سعید منتظری در ادامه مصاحبه خود با اشپیگل در پاسخ به سئوالی در مورد اینکه آیا به اعتقاد او برای آرام کردن شرایط، کشتارهای وسیع صورت خواهد گرفت یا خیر گفته است: "امیدوارم کار به آنجا نرسد. من هنوز امیدوارم که رهبران ایران منطقی عمل کنند و راه آشتی ملی را در پی بگیرند. در غیر این صورت کشور من تا یک سال دیگر در وضعیتی بسیار بدتر از شرایط امروز خواهد بود". فرزند آیت الله منتظری راه ادامه حیات جمهوری اسلامی را اعتراف کسانی که در وقایع اخیر دچار اشتباه شدند دانست و گفت: ''با کنار رفتن محمود احمدی نژاد از قدرت، تصدی ریاست جمهوری باید برعهده میرحسین موسوی، یعنی نامزدی که بیشترین رای را در انتخابات ریاست جمهوری اخیر بدست آورد باشد". از دست ندهیدhttp://www.bbc.co.uk/go/wsy/pub/email/ft/-/persian/iran/2010/01/100102_eh_montazeri_spiegel.shtml بالا ^^ ابراز تردید در صلاحیت آیت الله صانعی برای مرجعیت خبرگزاری رسمی دولت ایران می گوید که جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پاسخ به سئوالی درباره مرجعیت آیت الله یوسف صانعی، اعلام کرده است که او فاقد 'ملاک های لازم' در این مورد است. ایرنا روز شنبه ۱۲ دی ۱۳۸۸ متن نامه ای منتسب به عده ای از "استادان و فضلای حوزه های علمیه" را منتشر کرده است که در آن این افراد ضمن طرح سئوال در مورد صلاحیت آیت الله صانعی برای مرجعیت، اعلام کرده اند که جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را همواره مرجع تشخیص این موضوع می دانند. به نوشته این خبرگزاری، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پاسخ به این سئوال در نامه ای کوتاه اعلام کرده است: "با توجه به پرسش های مکرر مومنان، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بر اساس تحقیقات به عمل آمده در یک سال گذشته و پس از جلسات متعدد به این نتیجه رسیده است که ایشان فاقد ملاک های لازم برای تصدی مرجعیت می باشد". در این حال دفتر آیت الله صانعی می گوید که به دلیل ابهاماتی که در مورد موافقت اکثریت اعضای این جامعه با محتوای نامه وجود دارد، فعلا به آن واکنش نشان نمی دهد. این دفتر اعلام کرد که در انتظار انتشار اسامی حاضران در جلسات مورد اشاره در نامه منسوب به جامعه مدرسین و همچنین روشن شدن سوابق علمی کسانی که به عدم صلاحیت آقای صانعی رأی داده اند می ماند. گفته می شود که این نامه را محمد یزدی، رئیس این جامعه امضاء کرده است. پیش از انتخابات ریاست جمهوری جنجال برانگیز ایران هم آقای یزدی اعلام کرده بود که اکثریت اعضای جامعه مدرسین از نامزدی آقای احمدی نژاد حمایت می کنند که این اقدام آقای یزدی اعتراضاتی را در پی داشت. جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در سال ۱۳۷۳ و در پی درگذشت آیت الله اراکی فهرستی از نام هفت فقیه را منتشر کرد که از نظر این جامعه دارای صلاحیت لازم برای مرجعیت بودند. در آن فهرست هم نام آیت الله صانعی و آیت الله منتظری وجود نداشت و در مقابل برای نخستین بار نام آیت الله خامنه ای به عنوان مرجع تقلید مطرح می شد. اما این نخستین بار است که جامعه مدرسین، مستقیما با نام بردن از شخص آیت الله صانعی او را فاقد شرایط لازم برای احراز مرجعیت دانسته است. آیت الله صانعی از جمله روحانیونی بوده است که در وقایع بعد از انتخابات ریاست جمهوری اخیر در ایران با اعلام مواضعی صریح، از برخورد حکومت ایران با معترضان به تندی انتقاد کرده است. او همچنین به محاکمه دسته جمعی بازداشت شدگان وقایع پس از انتخابات و پخش اعترافات آنان شدیدا اعتراض کرد و گرفتن این اعترافات را گناه کبیره و ترتیب اثر دادن به اعترافات را مخالفت با قرآن برشمرده بود. آقای صانعی، از میرحسین موسوی نیز دفاع کرده بود. اجتهاد و مرجعیت شیعه حسن شریعتمداری، پژوهشگر علوم دینی در آلمان در گفتگو با بخش فارسی بی بی سی گفت که ملاک لازم برای مرجعیت، نائل شدن به درجه اجتهاد، داشتن شاگردان و طلاب، و برخوردار بودن از منابع مالی لازم است که معمولا از طریق مراجعین و مقلدان به این مرجع داده می شود تا در مورد اجتهاد خود تبلیغ کند. آقای شریعتمداری گفت: "درجه اجتهاد را تنها اساتید یک فقیه به او می دهند که سالها در حوزه درس آنها تلمذ و شاگردی کرده است. بنابراین تنها ممکن است عده ای بگویند که آیت الله صانعی مجتهد نیست زیرا از مجتهدین معروف اجازه اجتهاد ندارد. البته جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مسلما نمی توانند چنین ادعایی کنند زیرا واضح است که آیت الله صانعی از اساتید خود اجازه اجتهاد خود را دریافت کرده است. بنابراین این نامه صرفا یک مبارزه سیاسی و تحت ضرورت های سیاسی است زیرا آقای صانعی از جنبش سبز حمایت کرده و اقدام بخش دولتی سپاه در سرکوب معترضان را محکوم کرده است. جامعه مدرسین از این راه قصد داشته جلوی فعالیت های آیت الله صانعی را بگیرد". منتقدان جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از جمله حسن شریعتمداری، معتقدند که این نهاد که از لحاظ مالی به حکومت ایران وابسته است و حتی اعضای آن به طور نیمه رسمی از سوی حکومت تعیین می شوند. حکومت های ایران تا پیش از استقرار جمهوری اسلامی نقش چندانی در تعیین صلاحیت مراجع تقلید نداشته اند و این نوع اقدامات از سوی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از سوی منتقدان به عنوان تلاشی برای حکومتی کردن مرجعیت و سلب استقلال آن تعبیر می شود. حملات طرفداران دولت ایران علیه آیت الله صانعی پس از درگذشت آیت الله منتظری افزایش یافت تا جایی که دفاتر او در مشهد و تهران مورد حمله نیروهای لباس شخصی قرار گرفت. از دست ندهیدhttp://www.bbc.co.uk/go/wsy/pub/email/ft/-/persian/iran/2010/01/100102_eh_sanei_qualification.shtml بالا ^^ انتقادات تند اصولگرایان از نامه محسن رضایی به رهبر ایران انتشار نامه محسن رضایی فرمانده پیشین سپاه پاسداران به آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران با واکنش تند گروهی از اصولگرایان مواجه شده است. روح الله حسینیان نماینده تهران در مجلس گفته است که "محورهایی از نامه محسن رضایی و بیانیه سیاسی موسوی با هم مشترک است که این امر نشان می دهد این گونه نامه ها و بیانیه ها از یک مرکز مشترک برنامه ریزی می شود." آقای رضایی در نامه خود با اشاره به آخرین بیانیه میرحسین موسوی یکی از رهبران مخالفان دولت، این بیانیه را عقب نشینی آقای موسوی از "انکار دولت محمود احمدی نژاد" توصیف کرده و پیشنهادهای او درباره پاسخگویی دولت را "سازنده" عنوان دانسته بود. آقای رضایی واکنش آقای موسوی را "دیر هنگام" ولی سر آغاز بالقوه یک "حرکت وحدت بخش در جبهه معترضین با دیگران " ارزیابی کرده و از آقای خامنه ای خواسته بود با "صدورپيامی و يا ارائه رهنمودهايی در يك سخنرانی، حركت جدیدی که برای وحدت در جامعه شروع شده" را تقویت کند. اما این سخنان با مخالفت های جدی رو به رو شده است. برخی از حامیان دولت نظیر آقای حسینیان می گویند که بخش هایی از بیانیه آقای موسوی و نامه آقای رضایی نظیر "محور قرار دادن اقتصاد، عمل کردن مجلس و قوه قضائیه به وظایف قانونی" با هم مشترک است. آقای حسینیان گفته است که "اگر نظام اسلامی با سران فتنه سازش کند، چه کسی باید پاسخ خون های ریخته شده و شهادت دهها بسیجی و مجروح شدن صدها تن از ماموران نیروی انتظامی و به آتش کشیدن اموال عمومی را بدهد." در جریان اعتراضات بعد از انتخابات تعدادی از معترضان کشته شده اند اما برخی حامیان دولت می گویند که تعدادی از بسیجیان هم در جریان ناآرامی ها و اعتراضات بعد از انتخابات کشته شده اند. همزمان با این سخنان، خبرگزاری دولتی ایران- ایرنا بیانیه ای به امضای چند تشکل اصولگرای دانشجویی منتشر کرده که در آن به تندی از نامه آقای رضایی انتقاد شده است. بسیج دانشجویی، جنبش عدالتخواه دانشجویی، اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل و اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان از جمله امضا کنندگان این بیانیه هستند. در این بیانیه، از آقای رضایی به عنوان "پستچی" اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام یاد شده و در آن آمده است که آقای رضایی "در حالی نسخه وحدت با سران فتنه را می پیچد که این آقایان و اعوان و انصارشان مدتهاست که از سوی ملت طرد شده اند و امروز مردم انتظار ندارند آنان را ببینند مگر در پیشت میز محاکمه." در این بیانیه خطاب به آقای رضایی آمده که "برخی از این آقایان به جای نامه نگاری به فکر نوشتن وصیت نامه هایشان باشند." در این بیانیه آقای رضایی به همراه موسوی و هاشمی رفسنجانی سه ضلع مثلثی توصیف شده اند که در زمان جنگ هشت ساله به عقیده این تشکل ها "جام زهر" را به آیت الله خمینی، بنیادگذار جمهوری اسلامی نوشاندند و نامه آقای رضایی به آیت الله خامنه ای "تکرار سناریوی جام زهر هاشمی، موسوی و رضایی است." نامه آقای رضایی بعد از آخرین بیانیه میرحسین موسوی منتشر شد و برخی آن را واکنشی به این بیانیه توصیف کردند اما آقای رضایی می گوید که "این نامه را از قبل آماده کرده بودم و وقتی بیانیه آقای موسوی منتشر شد بخش هایی مربوط به آن را به نامه ام اضافه کردم." آقای موسوی در آخرین بیانیه خود، ضمن انتقاد از نحوه برخورد با تظاهرات مردم در روز عاشورا و ابراز نگرانی نسبت به شرایط کنونی کشور، راه حل هایی برای خروج از بحران سیاسی در جمهوری اسلامی مطرح کرد. این بیانیه با واکنشهای متفاوتی رو به رو شد. حامیان دولت همانند گذشته با این بیانیه مخالفت کرده ولی برخی اصولگرایان میانه رو از آن استقبال کردند. عماد افروغ نماینده سابق مجلس، با استقبال از راه حل های آقای موسوی گفته است: "طرح موسوی را باید به فال نیک گرفت." آقای افروغ با اشاره به بخشهایی از این بیانیه گفت که "به طور حتم راه حل اساسی را باید در حل مدبرانه و منصفانه مسائل و با صبر و حوصله جستجو کرد." از دست ندهیدhttp://www.bbc.co.uk/go/wsy/pub/email/ft/-/persian/iran/2010/01/100102_ka_rezaei.shtml بالا ^^ مرگ هفت مامور پلیس و چهار قاچاقچی در شرق ایران پلیس ایران گزارش داده که در جریان درگیری ماموران نیروی انتظامی با قاچاقچیان مواد مخدر در شرق این کشور هفت مامور پلیس و چهار نفر از قاچاقچیان کشته شده اند. سرتیپ حمید شرفی، فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی گفته است که در جریان درگیری ماموران پلیس با قاچاقچیان دو تن مواد مخدر کشف شده است. به گفته آقای شرفی، "اشرار و قاچاقچیان مسلح با به جا گذاشتن تعدادی خودرو، موتور سیکلت و سلاح پا به فرار گذاشتند." بخش عمده تریاک جهان در افغانستان تولید می شود که در شرق ایران قرار دارد. بخش اعظم مواد مخدر تولیدی در افغانستان از طریق ایران به دیگر کشورها منتقل یا در داخل ایران مصرف می شود. هر ساله حجم زیادی مواد مخدر در ایران کشف می شود و مقامات ایرانی دلیل عمده افزایش قاچاق موادمخدر به ایران را بالارفتن کشت خشخاش در افغانستان می دانند. از حدود هشت سال پیش که حکومت طالبان در افغانستان با حمله آمریکا و متحدانش از میان برداشته شد، تولید موادمخدر در این کشور رو به افزایش بوده و طرح های جلوگیری از کشت خشخاش در افغانستان به نتیجه امیدوارکننده ای نینجامیده است. ایران در سال های گذشته برنامه گسترده ای را علیه قاچاق مواد مخدر به اجرا گذاشته است. بنابر آمارهای نیروی انتظامی، برای مبارزه با مواد مخدر طی سالهای گذشته بیشتر از 3600 مامور نیروی انتظامی کشته و 11 هزار نفر زخمی شده اند. ایران برای مقابله با ورود و ترانزیت مواد مخدر یک قرارگاه با 50 هزار نیرو راه اندازی کرده که در چهار استان شرقی این کشور که محل ورود مواد مخدر هستند، مستقر شده اند. پلیس ایران تلاش های گسترده ای را برای مقابله با قاچاق و مصرف مواد مخدر انجام داده و بر اساس گزارشهای رسمی سالانه نزدیک به یک هزار تن مواد مخدر کشف می شود. ایران با داشتن 950 کیلومتر مرز مشترک با افغانستان و قرار گرفتن میان این کشور و اروپا، همواره یکی از راه های اصلی ترانزیت مواد مخدر افغانستان به جهان خارج بوده است. از دست ندهیدhttp://www.bbc.co.uk/go/wsy/pub/email/ft/-/persian/iran/2010/01/100102_ka_drugdealers.shtml بالا ^^ یک سومالیایی رسما متهم به تلاش برای قتل کاریکاتوریست دانمارکی شد ویدیو: اتهام تلاش برای قتل کاریکاتوریست دانمارکی از دست ندهیدhttp://www.bbc.co.uk/go/wsy/pub/email/ft/-/persian/world/2010/01/100102_cartoonist.shtml بالا ^^ در دانمارک یک شهروند سومالیایی با برانکار به دادگاه آورده شده و رسما متهم به تلاش برای قتل کورت وسترگارد، کاریکاتوریست جنجالی دانمارکی شده است. متهم که نام او اعلام نشده، اتهامات وارده را رد کرده است. به گفته مقامات دانمارک این شخص که چاقو و تبر همراه داشت، وارد خانه کورت وسترگارد شده و او را تهدید به قتل کرده بود. به گزارش رسانه های دانمارک هنگامی که آقای وسترگارد با همسر و نوه اش در منزل خود در شهر آرهوس بود، ناگهان مردی با شکستن شیشه پنجره وارد خانه شد و او را با تبر و چاقو تهدید به قتل کرد. آقای وسترگارد بلافاصله با فشار دادن دکمه خطر که مستقیما به اداره پلیس مرتبط است مامورین را از این ماجرا مطلع کرد. مامورین پلیس که دقایقی بعد وارد خانه آقای وسترگارد شده بودند می گویند هنگامی که این شخص آنان را تهدید کردا قدام به تیراندازی کردند که منجر به مجروح شدن وی شد. پلیس دانمارک گفته است این فرد با گروه الشباب که یک گروه اسلامگرای سومالیایی است، ارتباط داشته و مظنون به فعالیت های تروریستی در شرق آفریقاست. انتشار کاریکاتورهای جنجالی کورت وسترگارد در سال 2006 از حضرت محمد خشم بسیاری از مسلمانان را برانگیخت. از چهار سال قبل که این کاریکاتورها در یک روزنامه دانمارکی چاپ شد، وی چندین بار تهدید به قتل شده است. درگیری ها و تهدیدهای جانی متعدد موجب اختفای آقای وسترگارد شد، اما او سال گذشته تصمیم گرفت از مخفی گاهش خارج شود و زندگی عادی خود را از سر گیرد. ملکوم برابانت، خبرنگار بی بی سی که سال پیش با کورت وسترگارد مصاحبه کرده بود می گوید منزل او دارای اتاق ویژه ای است که مجهز به وسایل ارتباطی برای تماس با پلیس است. در کاریکاتور جنجالی آقای وسترگارد، تصویری از حضرت محمد با عمامه ای که شبیه بمب است دیده می شود. اسلامگرایان افراطی، یک میلیون دلار جایزه برای سر آقای وسترگارد تعیین کرده بودند. از دست ندهیدhttp://www.bbc.co.uk/go/wsy/pub/email/ft/-/persian/world/2010/01/100102_nh_la_denmark_cartoon.shtml بالا ^^ چگونگی اشتراک 1. وارد ایمیلی شوید که می خواهید اخبار بی بی سی را از طریق آن دریافت کنید 2. ایمیلی به نشانی majordomo@lists.bbc.co.uk بفرستید، و در بخش موضوع کلمه subscribe persian-htm را قرار دهید. 3. یک ایمیل مبنی بر تایید اشتراکتان از طرف BBCPersian.com دریافت می کنید. 4. مراحل گفته شده را دنبال کنید تا اشتراکتان تایید شود. بی بی سی نشانی ایمیل شما را تنها برای مصارف اداری فقط تا زمانی که شما مشترک اخبار بی بی سی هستید، ذخیره خواهد کرد. ایمیل شما به اشخاص یا نهادهای دیگر داده نخواهد شد. اگر تا 24 ساعت ایمیلی مبنی بر تایید اشتراکتان دریافت نکردید، فیتلر اسپم (هرزنامه) خود را بررسی کنید. اگر ایمیل بی بی سی را نیافتید با یک نشانی ایمیل دیگر برای اشتراک اقدام کنید. لغو اشتراک 1. وارد ایمیلی شوید که اخبار بی بی سی را از طریق آن دریافت می کنید 2. ایمیلی به نشانی majordomo@lists.bbc.co.uk بفرستید، و در بخش موضوع کلمه unsubscribe persian-htm را قرار دهید. 3. یک ایمیل مبنی بر تایید لغو اشتراکتان از طرف BBCPersian.com دریافت می کنید. 4. مراحل گفته شده را دنبال کنید تا اشتراکتان لغو شود. نظرهای شما و راهنمایی نظرهای شما و راهنمایی ما از پیشنهادها و انتقادهای شما استقبال می کنیم.، همچنین از درخواست های شما برای کمک و راهنمایی. نظرهای خود را به persian@bbc.co.uk بفرستید و در قسمت موضوع ["Feedback and support"] بگذارید. حق نشر این مطالب برای بی بی سی محفوظ است
+ نوشته شده در  جمعه دوم بهمن ۱۳۸۸ساعت 16:26  توسط سینا  |